اراده حذف تحریم‌ها در ایران وجود دارد، در امریکا خیر

رضا حجت، کارشناس مسائل سیاسی می‌گوید: دولت یازدهم اراده چنین کاری را دارد؛ دولتی که در مسأله برجام نیز به‌خوبی توانست فضا را مهیا کند و در نشست‌ با قدرت‌های ششگانه و مذاکرات چهره‌به‌چهره با دولتمردان قبلی آمریکا قدرتمند ظاهر شود.


حجت بر این عقیده است که با وجود چنین اراده‌ای در دولت یازدهم می‌توان چنین چشم‌اندازی را شاهد بود. در زمینه رویکرد غرب باید گفت که اروپا نیز چنین نگاهی دارد، چون نگاه اروپایی‌ها اقتصادی است و امنیتی نیست. اروپایی‌ها در تقابل با ما نیستند.

درواقع شرایط فعلی اروپا نشان از این دارد که به دنبال راهکارهای اقتصادی هستند. ایران می‌تواند بازار خوبی برای آنها باشد، البته بازی برد-برد است.

 

1

 

این کارشناس مسائل سیاسی معتقد است که تغییر رویکردها و رفتارهای سیاسی بسیار اثرگذار است، البته برخی بر این عقیده‌اند تحریم‌ها اسباب فشار کشورهایی است که تحریم‌ها را اعمال می‌کنند.

من به‌عنوان شهروند ایرانی امیدوارم چنین اتفاقی رقم بخورد، چون بی‌شک نتایج خوبی دربرخواهد داشت؛ همان‌گونه که در برجام نیز چنین نتایجی را شاهد بودیم. البته دولت‌هایی که در کشورهای مختلف سرکار می‌آیند در چنین مسائلی دخیل هستند، چون برخی‌اوقات دولت‌هایی که سرکار می‌آیند با هم چفت نیستند، چه به شکل دوجانبه و چه چندجانبه.

به عنوان مثال در دوران اصلاحات بحث گفت‌وگوهای تمدن را مطرح کردیم و بحث صلح جهانی مطرح شد، اما هفتم اکتبر به افغانستان حمله می‌شود و ٢٠مارس ٢٠٠٣حمله به عراق را شاهد بودیم.


این مطلب را چاپ کنید

نظرات شما

ایمیل شما منتشر نخواهد شد پر کردن قسمت های ستاره دار الزامی است *

*


نُه − 7 =

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>