چرایی سفر ترامپ به عربستان، فلسطین اشغالی و ایتالیا در یک دوره

به اعتقاد کارشناس مسائل بین‌الملل، ترامپ در سفر به ریاض به دنبال نزدیک کردن روابط برخی از کشورهای اسلامی با رژیم صهیونیستی است؛ لذا این موضوع بیشتر از بحث فروش تسلیحات باید مورد توجه باشد.

«رضا حجت شمامی»، کارشناس مسائل بین‌الملل در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری تسنیم، در خصوص نیت ترامپ از انتخاب عربستان به‌ عنوان اولین مقصد سفرهای خارجی، با اشاره به اینکه سفر ترامپ به ریاض برای نزدیک کردن روابط برخی از کشورهای اسلامی با رژیم صهیونیستی است، بیان داشت: بحث روابط و اتحاد طرفین بر این سفر تأثیر گذاشته است. نخستین سفر خارجی روسای جمهور آمریکا از این‌ جهت مهم است که این سفرها هم نشان‌دهنده رویکرد سیاسی آن‌ها است و هم بعد درگیری‌های خارجی را می‌تواند نشان دهد که به کدام سمت‌وسو گرایش دارد.

1

وی با توجه به آغاز سفر ترامپ از عربستان و تداوم آن به سرزمین‌های اشغالی و سپس ایتالیا گفت: ترامپ دو روز در عربستان می­‌ماند. با این‌ حال این سفر از معدود سفرهایی است که روسای جمهور آمریکا این مدت در یک کشور می‌مانند. دو روز زمان کمی برای هر رئیس‌جمهوری و بخصوص رئیس‌جمهور آمریکا نیست. بر این اساس این سفر صرفاً سفر سیاسی نیست. انتظار می‌رود مسائل متعددی در این سفر دو روزه مورد گفت‌وگو قرار گیرد. توافق تسلیحات صد میلیارد دلاری یکی از آن توافق‌ها است که در رسانه‌ها نیز مطرح شده است؛ لذا این سفر را می‌توان سفری تجاری- تسلیحاتی نیز محسوب کرد. فروش تسلیحات آمریکا به عربستان در یک دهه آینده تا سیصد میلیارد دلار افزایش پیدا خواهد کرد.

کارشناس مسائل بین‌الملل با بیان اینکه سفر ترامپ نشان می‌دهد که پول برای دولت آمریکا بسیار مهم است و می‌توان رویکردهای سیاست خارجی آمریکا را خرید، افزود: عربستان فهمیده که باید با زبان دلار با دولت کنونی آمریکا صحبت کرد. مسئله بعدی نیز عبارت است از اینکه توافق تسلیحاتی برای عربستان حائز اهمیت است؛ چراکه این کشور به دنبال افزایش قدرت تسلیحاتی خود است. عربستان به لحاظ ساخت، تولید و استفاده از تسلیحات ضعف دارد؛ به همین دلیل علاقه‌مند به انبار کردن تسلیحات فراوان است. از این‌ جهت این قرارداد دوجانبه برای هردو طرف سودمند است.

وی با تأکید بر اینکه نگاه توافق تسلیحاتی مذکور بر هم زننده توازن منطقه و ضد ایرانی است، اشاره داشت: عربستان با آگاهی از توان نظامی ایران، به دنبال تغییر توازن به نفع خود است. البته اضافه خرید و انبار کردن تسلیحات یک بحث است و استفاده از آن بحث دیگری است. اکنون بحث استفاده نیست، بلکه بحث افزایش توان بالقوه نظامی است. مسئله‌ای که در شرق آسیا و کره شمالی و جنوبی نیز خود را نشان داده است.

حجت شمامی با اشاره به دعوت ریاض از سران ۱۷ کشور مسلمان به بهانه نشست سران کشورهای عربی با آمریکا گفت: بر این اساس مشخص می‌شود که سعودی‌ها به دنبال ائتلاف‌سازی و مشروعیت بخشی به کشورهای اسلامی همراستای آمریکا هستند و به‌گونه‌ای نشان می‌دهند که این کشورها از سعودی حرف‌ شنوی دارند. این موضوع به‌ خودی‌ خود چندان مهم نیست؛ اما زمانی سؤال‌برانگیز است که ترامپ در منطقه خاورمیانه بعد از عربستان راهی سرزمین‌های اشغالی می‌شود. اتصال عربستان به سرزمین‌های اشغالی و بعد از آن رفتن به ایتالیا نشان از یک چیدمان خاصی است که می‌تواند خطرناک باشد.

وی با توجه به اینکه ترامپ واسطه‌ای برای علنی کردن روابط میان عربستان و اسرائیل است، مطرح کرد: حضور سران ۱۷ کشور در این میان معنادار خواهد بود. عربستان سعودی به دنبال این است که موجودیت اسرائیل را به رسمیت بشناسد. سفر ترامپ زمینه‌ای برای این اقدام است. رئیس‌جمهور آمریکا پیش‌ از این نیز در رابطه با بحث صلح با محمود عباس ملاقات داشت. احتمال می‌رود کشورهای دعوت‌ شده بعد از این نشست روابط خود را با اسرائیل افزایش دهند؛ لذا سفر ترامپ می‌تواند خطرناک باشد.

کارشناس مسائل بین‌الملل با یادآوری اینکه این مسیر سفر از عربستان به اسرائیل و ایتالیا نخستین بار است که از سوی مقامات آمریکا شکل می‌گیرد، بیان داشت: این سفر به دنبال تحکیم روابط میان سه دین اسلام، یهودیت و مسیحیت است. آمریکایی‌ها در این سفر به دنبال نزدیک کردن روابط برخی از کشورهای اسلامی با اسرائیل هستند؛ لذا این موضوع بیشتر از بحث فروش تسلیحات باید مورد توجه باشد.


این مطلب را چاپ کنید

نظرات شما

ایمیل شما منتشر نخواهد شد پر کردن قسمت های ستاره دار الزامی است *

*


+ هشت = 10

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>