ائتلاف ایران، روسیه، چین و اتحادیه اروپا می­‌تواند آمریکا را تحت فشار قرار دهد

ترامپ و جمهوری‌خواهان به همان اندازه که به‌دنبال اعمال تحریم­‌هایی در قبال برجام بودند، دموکرات‌ها نیز برای جبران این قضیه به‌سمت تحریم­‌های روسیه رفتند.

 

1

 

«رضا حجت شمامی»، کارشناس مسائل بین‌الملل در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری تسنیم، در خصوص تأثیر اختلافات داخلی آمریکا بر تصویب تحریم­های جدید علیه ایران و روسیه، با اشاره به اینکه ائتلاف ایران، روسیه، چین و اتحادیه اروپا می­‌تواند آمریکا را تحت فشار قرار دهد، بیان داشت: شکل‌گیری این تحریم­ها می­‌تواند برآمده از اختلافات داخلی آمریکا باشد.

وی با توجه به فشارهای موجود بر دولت ترامپ به‌دلیل احتمال ارتباط آن با مسکو گفت: دولت دونالد ترامپ چندان علاقه‌مند نبوده است که روسیه را به تحریم­های جدید وارد کند. دولت ترامپ در حال حاضر به‌خاطر نفوذ احتمالی روسیه در انتخابات آمریکا و فشارهایی که بر اعضای کابینه ترامپ و خانواده وی به‌خاطر ارتباط با روسیه مطرح است، چندان علاقه‌مند به تحریم روسیه نبود.

کارشناس مسائل بین‌الملل با تأکید بر اختلافات داخلی آمریکا اشاره داشت: ترامپ و جمهوری‌خواهان به همان اندازه که به‌دنبال اعمال تحریم­هایی در قبال برجام بودند، دموکرات‌ها نیز برای جبران این قضیه به‌سمت تحریم­های روسیه رفتند. جمهوری‌خواهان برجامی تحریم‌ها را نگاه کردند، دموکرات­ها هم با توجه به روسیه تحریم‌ها را دنبال کردند.

وی با اشاره به‌دلیل تحریم هم‌زمان روسیه و ایران مطرح کرد: جمهوری­‌خواهان و دموکرات­ها ایران و روسیه را در یک قالب آوردند تا ترامپ مجبور به امضای قانون جدید شود. جمهوری‌خواهان به این نتیجه رسیدند که از طریق این موضوع با لابی‌هایی که از طرف اسرائیل و عربستان شکل گرفته، ایران و برجام را تحت فشار قرار دهند. اگر ترامپ این مصوبه را امضا نکند، برای دموکرات­ها مفید خواهد بود؛ چراکه می­‌توانند ارتباط دولت ترامپ با روسیه را مطرح کنند.

حجت شمامی با توجه به اختلافات جمهوری­‌خواهان و دموکرات­ها تأکید کرد: این دو حزب برای اینکه عملکرد یکدیگر را خنثی کنند، مجبور شدند تحریم­ها علیه ایران و روسیه را تصویب کنند. در مجموع این موضوع به‌گونه‌ای به اختلافات داخلی بین خود آنها نیز برمی­‌گردد.

وی با تأکید بر سازوکار مقابله با تحریم­های جدید آمریکا اشاره داشت: بهتر است مجمعی یا حداقل نشستی بین ایران، روسیه، چین و اتحادیه اروپا شکل بگیرد تا بتوانند آمریکا را تحت فشار قرار بدهند. روسیه و چین متحد یکدیگر هستند و از برجام حمایت می­‌کنند، پس می‌توانند گروهی را تشکیل بدهند تا علیه آمریکا اقدام کنند.

کارشناس مسائل بین‌الملل با اشاره به لزوم برخورد متناسب با تحریم­های جدید آمریکا تأکید داشت: بحث آخر این است که نباید نرم و مسالمت‌آمیز رفتار کنیم. دستگاه دیپلماسی به این نتیجه رسید که آمریکا قابل‌اعتماد نیست. ما باید خود را به آماده‌سازی و آگاه‌سازی برسانیم، آخر این است که نباید مسالمت‌آمیز و نرم برخورد کنیم. دستگاه دیپلماسی به این نتیجه رسید که آمریکا قابل اعتماد نیست.


این مطلب را چاپ کنید

نظرات شما

ایمیل شما منتشر نخواهد شد پر کردن قسمت های ستاره دار الزامی است *

*


+ چهار = 9

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>