احتمال رویارویی نظامی مستقیم ایران و آمریکا وجود دارد؟

1

رضا حجت شمامی

مساله تروریستی خواندن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی توسط دولت آمریکا حوزه‌های مختلفی نظیر حوزه‌های روانی، اقتصادی، سیاسی و نظامی را در برمی‌گیرد. در بحث روانی، هدف دولت دونالد ترامپ و تیم سیاست خارجی آمریکا داخل ایران است.

آنها تلاش دارند با توجه به پیش زمینه‌های رسانه‌ای که از قبل ایجاد شده، روان مردم ایران را هدف بگیرند و به این وسیله حکومت را تحت فشار گذاشته و امتیاز بگیرند. در حوزه اقتصادی نیز آمریکا با توجه به عدم موفقیت در به صفر رساندن صادرات نفت ایران، به دنبال راه جایگزین برای افزایش فشارها علیه اقتصاد جمهوری اسلامی است. با در نظر گرفتن نقش عمده سپاه در اقتصاد ایران و حوزه‌هایی که این نهاد به آنها ورود کرده است، این اقدام ایالات متحده می‌تواند حتی اینستکس را نیز تحت تأثیر قرار دهد.

هرچند اینستکس از ابتدا چندان کارآمد به نظر نمی‌آمد و به شرکت‌های کوچک و دولتی اروپایی محدود می‌شد اما همین ارتباط محدود می‌توانست منافع سیاسی و اقتصادی خوبی برای کشورمان داشته باشد. پس‌لرزه‌های این اقدام آمریکایی‌ها نیز خیلی زود ظاهر شد.

تروئیکای اروپایی که در ظاهر مخالفت خود را با تروریستی خواندن نیروی مسلح رسمی جمهوری اسلامی ایران اعلام کرده بودند، از ارتباط شرکت‌هایشان با نهادها و شرکت‌های خصوصی مرتبط با سپاه پاسداران هراس پیدا کرده‌اند و به دنبال راهی برای در امان ماندن از آتش تحریم‌های آمریکا هستند. در بحث‌های نظامی و امنیتی این اقدام آمریکایی‌ها نمود ظاهری بیشتری دارد.

پس از ظهور نیروهای تروریستی و به ویژه داعش در سوریه و عراق، دو ائتلاف برای مبارزه با آنها در جهان ایجاد شد. ائتلاف اول، آمریکا، کشورهای غربی، عربستان، امارات و برخی دیگر از کشورهای منطقه را شامل می‌شد و ائتلاف دوم یعنی ائتلاف شرق حاصل همکاری چین، روسیه، ایران و جبهه مقاومت بود.

تا قبل از ورود ائتلاف شرق، ائتلاف غرب نخواست یا نتوانست پدیده شوم تروریسم در خاورمیانه را شکست دهد و این پیروزی به نام ائتلاف شرق ثبت شد. طبیعی است که برنده چنین جنگی نقش ویژه‌ای در تعیین نظم آینده منطقه داشته باشد و واشنگتن نیز مایل نبود اجازه چنین کاری‌ را به ایران و روسیه دهد؛ در نتیجه قابل انتظار بود که آمریکا اقداماتی علیه نیروهای ایرانی حاضر در منطقه انجام دهد و به دنبال باز پس‌گیری اهرم قدرت نظامی در خاورمیانه باشد.

با تروریستی خواندن سپاه از سوی واشنگتن و همچنین واکنش تهران در تروریستی اعلام کردن نیروهای آمریکایی حاضر در غرب آسیا، احتمال درگیری‌های محدود میان این دو نیرو نیز شدت می‌گیرد. درخواست کشورهای اروپایی در خصوص خویشتنداری ایران و آمریکا، بیانگر همین است که بحث جنگ مطرح شده و آنها از این موضوع هراس دارند. جدای از مسأله جنگ مستقیم ایران و آمریکا، تقابل نیروهای رژیم صهیونیستی با پاسداران ایرانی حاضر در سوریه نیز از جمله مواردی است که باید به آن توجه شود.

رژیم صهیونیستی در این مدت درگیر بحث انتخابات بوده و با توجه به قرارگیری سپاه در لیست گروه‌های تروریستی آمریکا، در آینده نزدیک درگیری‌ها در سوریه شدت خواهد گرفت. در مجموع معتقدم که احتمال رویارویی مستقیم ایران و آمریکا با توجه به مؤلفه‌های قدرت جمهوری اسلامی در منطقه وجود ندارد و باید سیاستی برای مقابله دیپلماتیک با رژیم صهیونیستی طراحی شود.

* کارشناس مسائل بین‌الملل

منبع: روزنامه آرمان

 


این مطلب را چاپ کنید

نظرات شما

ایمیل شما منتشر نخواهد شد پر کردن قسمت های ستاره دار الزامی است *

*


+ 4 = ده

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>